Czym są żele do prania? Wszystko co musisz wiedzieć!

żele do prania - czy warto?

Żele do prania to jedna z wielu form dostępnych na rynku detergentów przeznaczona do prania tkanin i tekstyliów w formie płynnej.  Na dzień dzisiejszy żele zyskują coraz więcej zwolenników wśród klientów główne ze względu na ich skuteczność nawet w niskich temperaturach. W porównaniu do proszków są bardziej skoncentrowane, zawierają mniej wypełniaczy (soli) – dzięki czemu potrzebna jest mniejsza ilość detergentu, aby uzyskać taki sam efekt podczas prania. Żele lepiej wypłukują się z tkanin co daje nam możliwość odświeżenia prania na krótkim cyklu. Ich skuteczność oczywiście zależy od odpowiedniego sposobu ich dawkowania i o tym więcej poniżej.

Jak używać żeli do prania?

Wszystkie dostępne żele do prania na rynku z tyłu opakowania mają dokładną rozpiskę z dozowaniem produktu. Podobnie jak przy proszku obowiązuje tu podstawowa zasada – im mniejsze zabrudzenie tym detergentu dajemy mniej, jeśli zabrudzenie jest silniejsze należy użyć większej dawki. Gdzie należy dozować płyn? Żelu do prania nie należy łączyć z proszkiem, dlatego też podczas stosowania żelu dozujemy go w zależności od potrzeb do szufladek w pralce na pranie wstępne i/lub zasadnicze. Producenci żeli coraz częściej ułatwiają nam tą czynność zamieszczają w zakrętce odpowiedni dozownik, dzięki czemu jesteśmy w stanie odmierzyć odpowiednią ilość detergentu nam potrzebną. Jeśli zabrudzenia na tkaninach są dość silne część żeli do prania dostępnych na rynku umożliwia także dozowanie płynu bezpośrednio na tkaninę lub do bębna pralki – szczegóły powinny być zamieszczone na etykiecie produktu.

Zalety używania żelu do prania:

Opisana powyżej metoda dozowania płynu bezpośrednio do bębna pralki to tak zwana metoda kubeczkowa. Niesie ona ze sobą wiele zalet:

– zapewnia natychmiastowe działanie żelu,

– brak problemu z osadzaniem się detergentu w szufladce pralki,

– skuteczniej wypłukują się z tkanin, nawet tych trudnych, gdzie ciężko wypłukać jest proszek do prania, który pozostawia biały osad/ nalot,

– większa wydajność produktu dzięki skoncentrowaniu składników, co pozwala na dobre rozpuszczenie detergentu w wodzie i wiele więcej.

Na rynku jest coraz więcej dostępnych rodzajów żeli do prania dobranych odpowiednio do rodzaju tkaniny – żele do prania tkanin białych, kolorowych, białych, sportowych, czarnych oraz delikatnych typu wełna czy jedwab. Dobierając odpowiedni detergent działamy na tkaninę z podwójną mocą.

Skuteczność żeli do prania:

Zaletą żeli do prania jest wysoka skuteczność nawet w niskich temperaturach i na krótkim cyklu prania, który ma za zadanie odświeżyć pranie. Większość żeli dostępnych na rynku działa już w 20°C, nie zaleca się także przekraczania temperatury 60°C. Największą skuteczność zapewni nam odpowiednie dozowanie detergentu. Musicie wiedzieć, że zbyt mała dawka żelu nie poradzi sobie dobrze z zabrudzeniami na tkaninie, natomiast zbyt duża niesie ze sobą wiele konsekwencji co niektóre osoby może zniechęcić do ich używania. Główne symptomy zbyt dużej ilości żelu to:

– plamy na tkaninach – jeśli preparatu będzie zbyt wiele na tkaninach może pozostać resztka żelu, który się niedokładnie wypłukał z tkaniny pozostawiając na niej tłustą plamę przypominającą śluz,

– mydliny osadzające się na wnętrzu bębna pralki tworzące maź, którą będzie nam ciężko wypłukać co w konsekwencji pozostawi nieprzyjemny zapach wewnątrz pralki, ale także może doprowadzić do awarii urządzenia zapychając jej niektóre części.

Żele 2in1 – co to takiego?

Portfolio dostępnych produktów w sklepach coraz bardziej się poszerza, aby zachęcić coraz więcej klientów. Zaletą żeli 2in1 jest wzbogacenie takiego produktu o środek odplamiający czy płyn do płukania. Dzięki takiemu zastosowaniu spokojnie można zrezygnować z dodawania do prania dodatkowo innych produktów- typu odplamiacze do tkanin (o nich osobny artykuł na blogu) czy płynów do płukania, które mają za zadanie zmiękczyć tkaninę i nadać jej piękny zapach. Użycie żelu do prania 2in1 czy 3in1 w zupełności wystarczy, aby kompleksowo zadbać o nasze tkaniny, budżet jaki musimy przeznaczyć na dodatkowe produkty do prania, ale także czas na ich dozowanie czy miejsce, które zajmują w naszym domu.

Większość żeli doskonale nadaje się także do prania ręcznego dzięki czemu mamy jeden produkt w swoim domu, który jest multi-zadaniowy. Wybór producenta, marki czy zapachu jest tu już tylko i wyłącznie preferencją osobistą użytkownika. Pamiętajmy tylko o kierowaniu się zasadą odpowiedniego doboru rodzaju żelu do tkaniny (do prania ubrane dziecięcych zalecamy wybór konkretnie do tego przeznaczonego produktu).

Sprawdź dostępność produktów na www.iqbuy.pl.

Udostępnij: