Jak dbać o wannę by zawsze była jak nowa?

Kąpiel w czystej wannie

Relaksowanie się w wannie nie jest możliwe, gdy jest ona ociekająca, a brud wydaje się niemożliwy do zwalczenia. Dowiedz się jak dbać o wannę, tak, aby zawsze wyglądała na nową i gotową na długie odprężające kąpiele.

Czego będziesz potrzebować?

  • mleczko do czyszczenia
  • Szczotka lub gąbka do szorowania
  • Płyn dostosowany do naszych potrzeb np.: preparat na kamień i rdzę albo preparat czyszczący
  • Szczoteczka do zębów (opcjonalnie: w przypadku mocno zanieczyszczonych fug).

Uwaga: Pamiętaj, aby dostosować preparat do powierzchni, z jakiej jest wykonana wanna. Niektóre preparaty nie mogą być używane do czyszczenia wanien z m.in.: emalii lub marmuru, gdyż są to powierzchnie wrażliwe na kwasy.

Jaki preparat wybrać?

Obecnie, na rynku panuje ogromny wybór produktów do czyszczenia wanien i kabin prysznicowych. Na jakie preparaty należy jednak szczególnie zwrócić uwagę?

Przede wszystkim preparat ten nie może być zbyt silny, gdyż kluczem w sprzątaniu łazienki jest regularność.  Najlepiej wybrać więc formę delikatnego, lecz skutecznego mleczka. Jeśli jednak zdarzy Ci się zapomnieć lub nie mieć wystarczająco czasu, a twoja wanna niekoniecznie zacznie przypominać miejsce, w którym masz ochotę się umyć, to warto sięgnąć po mocniejsze preparaty, najczęściej te z pompką. Posiadają one silne kwasy, dzięki którym pozbędziesz się najbardziej uciążliwych zanieczyszczeń lub zadziałasz na kamień i rdzę, które są częstym zjawiskiem w łazienkach lecz także bardzo nieestetycznym.

Jak czyścić wannę, krok po kroku:

Rutynowe czyszczenie wanny najlepiej zacząć od użycia mleczka do tego przystosowanego, np. zawierającego wybielacz. Wannę po nałożeniu mleczka należy dokładnie wyszorować szczotką lub gąbką, odczekać chwilę i spłukać. W przypadku mocnych i bardzo widocznych zanieczyszczeń i pierwszych oznak rdzy i kamienia, warto sięgnąć po preparat z pompką, którym pryskamy defekt, odczekujemy chwilę, przecieramy (można np. szczoteczką do zębów, w celu dotarcia do ciężko dostępnych miejsc) i spłukujemy. Taki proces czyszczenia nie zajmuje dużo czasu, a pozwala nam zaoszczędzić w przyszłości dużo czasu. Co ciekawe, rutynowe sprzątanie wanny zajmujące około 10 minut jest w stanie zastąpić żmudne godzinne sprzątanie walczące z wcześniej ignorowanym brudem. Pamiętaj także, aby po każdej kąpieli spłukiwać wannę z osadu, jaki pozostawiają płyny do kąpieli i mydła.

Co będzie Ci potrzebne?

-Soda oczyszczona

-Gąbka lub szczotka do szorowania

-Płyn do naczyń (opcjonalnie)

W tym sposobie główną rolę gra soda oczyszczona, którą zazwyczaj każdy ma w swoim domu, ze względu na jej uniwersalne właściwości. Na gąbkę/szczotkę/powierzchnię czyszczoną nasyp ok 3 łyżki sody oczyszczonej i 1 łyżkę wody, następnie wyszoruj dokładnie zanieczyszczenia. W celu osiągnięcia jeszcze lepszego efektu możesz użyć płynu do naczyń i również dokładnie wyczyścić zanieczyszczenia.

Udostępnij: