Jak skutecznie wyczyścić przypaloną patelnię?

Jak skutecznie wyczyścić przypaloną patelnię?

Chwila nieuwagi, roztargnienia i… patelnia przypalona. Nie martw się, to zdarza się każdemu! Najważniejsze to wiedzieć, w jaki sposób działać. Przeczytaj nasz poniższy artykuł i dowiedz się, jak uratować przypaloną patelnię. Co zrobić, aby znów nadawała się do użytku? W jakich okolicznościach dania bardzo lubią się przypalać? Zapraszamy do lektury!

Przyczyny przypalania potraw, czyli o najczęstszych błędach

Zanim odpowiemy co zrobić, aby uratować patelnię i skutecznie udzielić jej pierwszej pomocy, skupmy się na tym, co sprawia, że potrawy lubią się przypalać? Oczywiście chodzi o kontakt metalu z jedzeniem. Z tego też względu należy zadbać o stworzenie odpowiedniej warstwy, która odpowiednio odizoluje posiłek, a tym samym będzie przeciwdziałała przypalaniu. Do tego sprawdzi się oczywiście tłuszcz, np. olej lub oliwa. Dno patelni można również pokryć wodą lub pergaminem przeznaczonym do smażenia potraw.

Oczywiście nie można zapominać również o tym, aby chociaż ‘od czasu do czasu’ przemieszać zawartość całej patelni. Nawet wcześniejsze użycie tłuszczu, zupełnie nie pomoże, jeżeli pozostawimy potrawę samą sobie na bardzo długi czas.

Domowe metody na czyszczenie przypalonej patelni

Domowe metody sprzątania i czyszczenia przeróżnych powierzchni pozwalają uratować garnki, piekarnik, blaty czy nawet… patelnie! Tak, jak najbardziej możesz skorzystać z metod, które znali już zapewne i Twoi dziadkowie. Jak z wykorzystaniem produktów, które z całą pewnością masz w domu, skutecznie wyczyścić patelnie?

W tym celu możesz wypróbować, chociażby sodę oczyszczoną i wodę utlenioną. O tych dwóch produktach mówi się naprawdę sporo — to proste, łatwo dostępne substancje, których używanie przynosi świetne rezultaty. I soda i woda utleniona rewelacyjnie sprawdzają się zarówno do czyszczenia patelni wewnątrz, jak i na zewnątrz. Z czego to wynika? Otóż połączenie tych dwóch produktów pozwala na bezproblemowe usunięcie większości zabrudzeń. Podczas czyszczenia warto jednak pamiętać o tym, aby ostrożnie używać takiej samodzielnie wykonanej pasty. Szczególnie nie zaleca się intensywnego tarcia, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia sprzętu. O wiele lepiej będzie pozostawić taką miksturę na kilkanaście minut, a później bardzo delikatnie spłukać ją wodą.

Czyszczenie przypalonej patelni ułatwi również kwasek cytrynowy wymieszany z wodą. I tutaj znowu — połącz je ze sobą, pozostaw na przypaleniu i odczekaj co najmniej kilka lub nawet kilkanaście godzin. Później klasycznie umyj swoją patelnię i… ciesz się jej pięknym wyglądem!

Nie sposób nie wspomnieć bowiem o tym, że kwasek cytrynowy oprócz tego, że rewelacyjnie radzi sobie z zabrudzeniami, wykazuje również właściwości nabłyszczające.

Jakich środków czystości używać do czyszczenia przypalonej patelni?

Jeżeli czyszczenie patelni z wykorzystaniem domowych sposobów i receptur wydaje Ci się trudne i czasochłonne — nie szkodzi. Śmiało, możesz również postawić na gotowe produkty, które pozwolą Ci zatroszczyć się o wygląd swoich naczyń w kuchni.

Twojej uwadze polecamy skoncentrowaną zieloną pastę Astonish The Good One, która wprost nie ma sobie równych. To wielozadaniowy środek czyszczący, wykonany wyłącznie z naturalnych składników. Rewelacyjnie radzi sobie zarówno z usuwaniem przypalonego jedzenia, jak i tłuszczu. Odświeża czyszczone powierzchnie i nadaje im przepięknego połysku. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że przepięknie pachnie miętą!

Do codziennej pielęgnacji patelni (i nie tylko) wypróbuj również preparat do usuwania trudnych plam Astonish Specialist Clean & Revive, który sprawdza się doskonale, chociażby do czyszczenia tych plam, z którymi nie poradziła sobie zmywarka. Ten produkt Astonish rewelacyjnie przywraca blask naczyniom i garnkom, a do tego charakteryzuje się wygodnym eko-friendly opakowaniem.

Czego unikać podczas czyszczenia patelni?

Nawet najlepszym i najbardziej doświadczonym kucharzom, zdarza się przypalić patelnię lub garnek. Czy to jednak oznacza, że musisz od razu wyrzucić to wyposażenie i zdecydować się na nowe? Ależ oczywiście, że nie! Możliwie najszybciej zabierz się za czyszczenie przypalonego naczynia, a wtedy osiągnięte efekty z całą pewnością okażą się dla Ciebie satysfakcjonujące. Czego unikać podczas czyszczenia?

Na pewno już samego odwlekania tej czynności w czasie. Im dłużej zabrudzenie pozostaje na powierzchni garnka lub patelni, tym trudniej je później usunąć. Dodatkowo bez względu na to, czy korzystasz z gotowych środków, czy całkowicie domowych metod, pamiętaj, aby traktować powierzchnie patelni możliwie najdelikatniej. Odpowiednio skoncentrowane formuły poradzą sobie z usunięciem przypalenia bez jakiegokolwiek tarcia, a to może z kolei doprowadzić do tego, że patelnia się zniszczy, porysuje, będzie źle wyglądać i trudno będzie jej później używać.

Teraz już wiesz, jak wyczyścić patelnię, która zdawała się… nie do uratowania! Skorzystaj z naszych wskazówek i ciesz się pięknym wyglądem swojego wyposażenia kuchennego.

Zobacz także:

Udostępnij: