Jak usunąć trudne plamy z ubrań?

jak usunac trudne plamy z ubran

Plama z soku pomidorowego? A może z ulubionego sosu? Tłuste zabrudzenie na Twojej ulubionej koszuli lub kleks… z wina? Dzisiaj przychodzimy z niezwykle pomocnym tematem! W poniższym artykule chcielibyśmy odpowiedzieć na pytanie: jak poradzić sobie z trudnymi plamami?

W jaki sposób je usunąć? Które z nich są w ogóle uważane za te z najtrudniejszych? Nawet jeżeli do tej pory wydawało Ci się, że Twoja ukochana bluzka lub niezwykle wygodny dres, nadają się teraz wyłącznie do wyrzucenia, to koniecznie zapoznaj się z przygotowanym przez nas poradnikiem.

Poznaj najpopularniejsze rodzaje plam na ubraniach

Zanim opowiemy o tym, w jaki sposób w ogóle walczyć z plamami, skupmy się jeszcze na tym, z jakimi możemy mieć do czynienia. Wśród najtrudniejszych, a tym samym ‘skazującym ubrania’ na przegranie plam, praktycznie zawsze wskazuje się te powstałe w wyniku kontaktu materiału z tłuszczem. Olej, oliwa, czy masło… usunięcie zabrudzeń z nich wykonanych, może okazać się nie lada wyzwaniem!

Podobnie, jak i poradzenie sobie z charakterystycznymi plamami z wina. Komu nie zdarzyło się, chociażby raz niefortunne przechylenie kieliszka i oblanie białej koszuli? Wiosna, lato… ciepłe słońca i przepięknie zielona trawa, która bardzo często okazuje się zmorą w kontakcie z odzieżą.

Kochasz spędzać czas na świeżym powietrzu, ale obawa przed niemożliwością usunięcia plam Cię od tego powstrzymuje? Teraz już niepotrzebnie! Na liście innych zabrudzeń, które z jednej strony występują bardzo powszechnie, z drugiej zaś, kojarzą się jako te bardzo trudne do usunięcia, nie może oczywiście zabraknąć plam ze smaru oraz smoły. I wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie są one zarezerwowane wyłącznie dla panów, którzy pracują w warsztatach samochodowych!

Domowe sposoby na usuwanie plam

Czas na czyszczenie trudnych plam! I w tej kategorii nie brakuje kreatywnych, domowych sposobów, które zakładają wykorzystanie bardzo łatwo dostępnych produktów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie wskazówki i porady, jak dbać o odzież, wciąż mają się świetnie i są wykorzystywane przez wiele osób! Czy zdecydujesz się je wypróbować?!

Jak się okazuje proszek do pieczenia, może sprawdzić się… nie tylko do pieczenia. To doskonały produkt do usuwania plam spowodowanych tłustymi substancjami. Wystarczy, że wymieszasz go z odrobiną wody i tak przygotowaną miksturę nałożysz na zabrudzenie. Daj czas na to, aby roztwór dobrze zadziałał. Pozostaw go na kilkanaście minut, spłucz i później upierz daną rzecz w klasyczny sposób. Z pomocą proszku skutecznie usuniesz np. plamę powstałą z czerwonego wina, tłuszczu, ale i najmocniejszej kawy! Czyszczenie tłustych plam jeszcze nigdy nie było tak proste, jak z tym produktem.

Masz w domu kwasek cytrynowy? Zapewne tak! A czy wiesz, że to kolejny z tych produktów, który naprawdę ułatwia czyszczenie ubrań? Wykorzystaj go do pozbycia się plam z czerwonego wina, warzyw czy nawet trawy. Ze względu na swoje silne właściwości, kwasek jest najbardziej polecany do jasnych tkanin. W przypadku tych kolorowych istnieje pewna obawa, że oprócz samego wypłukania plamy, kwasek mógłby zadziałać również na kolor materiału. Nie ryzykuj!

Ogólne zasady postępowania z plamami

Gdybyśmy mieli wskazać, o co należy zadbać przede wszystkim, gdy chce się wygrać walkę z trudnymi plamami, to bez wątpienia powiedzielibyśmy o czasie. Tak! Ma on ogromne znaczenie. Oczywiście, że o wiele łatwiej będzie Ci usunąć plamy, które dopiero co powstały, niżeli walczyć z tymi, które zdążyły już dawno intensywnie się zasuszyć i dosłownie — wejść w materiał.

Jeżeli tylko masz taką możliwość, to postaraj się zadbać o swoją tkaninę jak najszybciej. Wtedy czyszczenie plam okaże się nie tylko prostsze, ale i bardziej skuteczne!

Profesjonalne odplamiacze do plam

Oprócz domowych metod doskonałym rozwiązaniem do walki z trudnymi zabrudzeniami okazują się profesjonalny odplamiacze do plam. Możesz wypróbować, chociażby wariant z aktywnym tlenem Astonish, który pozwala na skuteczne usunięcie zabrudzeń, ponieważ ma zdolność bardzo głębokiego przenikania do tkanin. Świetnie sprawdza się również uniwersalny odplamiacz Astonish, który powstał z myślą o pielęgnacji jasnych i ciemnych materiałów. Odplamiacz do tkanin, dywanów i tapicerek Chameloo Professional nie tylko usuwa zabrudzenia, ale i tworzy na tkaninie świetną warstwę ochronną.

Prewencja — jak zapobiegać powstawaniu trudnych plam?

Czy da się zapobiec powstaniu trudnych do późniejszego usunięcia plam? Chciałoby się rzec, że tak… trudno jednak zrezygnować z ulubionych potraw, napojów czy aktywnego spędzania czasu na zewnątrz. Nasza rada? Być bardziej uważnym. To jedyny sposób na to, aby chociaż w niewielkim stopniu wyeliminować sytuacje, które wcale nie muszą się wydarzyć.

Jeżeli do tej pory wydawało Ci się, że niektóre z Twoich zabrudzonych ubrań nie nadają się już do noszenia, spróbuj zawalczyć o usunięcie z nich plam. Nawet tych najtrudniejszych! Postaw na domowe metody radzenia sobie z plamami lub wypróbuj skuteczne odplamiacze, które pozwolą Ci się znowu cieszyć ulubionymi ubraniami.

Udostępnij: