Jak utrzymać porządek w domu – Poradnik 2023

sprzątanie domu - lista

Utrzymanie porządku w domu lub mieszkaniu wbrew pozorom może być niezwykle dużym wyzwaniem. Każdy z nas zna takie dni, gdy przychodzimy do domu tak zmęczeni, że nie jesteśmy w stanie zadbać o odpowiednie uporządkowanie przedmiotów wokół nas. Jeśli jednak będziemy się trzymać kilku podstawowych zasad, bez problemu zapanujemy nad chaosem, który szybko zmieni się w idealny porządek.

Sprzątanie domu – lista porad

Ustal regularny harmonogram sprzątania

Plan pozwala zadbać o porządek bez poczucia przytłoczenia obowiązkami. Harmonogram i tworzenie list dodatkowo motywuje do działania i daje poczucie osiągnięcia celu. Jeżeli podzielimy pracę na etapy, łatwiej będzie nam ją wykonać, niż kiedy próbujemy zrobić wszystko naraz. Powinien być on dopasowany do naszych możliwości i trybu życia. Możemy np. wyznaczyć poszczególne dni tygodnia na sprzątanie innego pomieszczenia w domu lub zaplanować wykonanie różnych obowiązków w ciągu wyznaczonego okresu.

Odkładaj rzeczy na swoje miejsce i segreguj

Niby każdy o tym wie, ale mało kto przestrzega tej prostej zasady. Zacznij od określenia miejsca dla każdego przedmiotu, co pozwoli ułatwić jego znalezienie. Często bałagan powstaje w czasie poszukiwań jakiejś „zguby”. Pamiętaj, żeby odłożyć potem wszystko tam, gdzie było! Pomoże to zaoszczędzić dużo czasu i wpłynie na estetykę wyglądu pomieszczenia. Możesz zacząć od odkładania ubrań do szafy po przygotowaniach do wyjścia.

Segregacja przedmiotów jest bardzo ważna. Dobrze poukładane przyprawy w kuchni sprawią, że nie będziesz marnować czasu na szukanie potrzebnych torebek, a równo ułożone przybory kosmetyczne będą się elegancko prezentować na szafce w łazience. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego zamieszania.

Możesz także przetestować metody organizacji takie jak KonMari czy FlyLady. Dzięki temu łatwiej będzie Ci utrzymać porządek w swoich rzeczach.

kosz na pranie

Zadbaj o dobrą organizację

Używaj przyrządów ułatwiających utrzymanie porządku. Warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju kosze na bieliznę, pojemniki na pranie czy organizery na biurko. Pozwoli to zagospodarować więcej przestrzeni, a wszystkie przedmioty będą w jednym miejscu. W sklepach jest duża różnorodność tego typu produktów, możesz dopasować wielkość lub wygląd pod swoje preferencje. Dodatkowo nie wszystko musi być na wierzchu, zadbaj o swoją prywatność i porządek optyczny.

Nie kolekcjonuj przedmiotów, których nie używasz i nie są Ci potrzebne! Nie ma sensu, aby zajmowały miejsce i zbierały kurz. Regularnie przeglądaj swój dobytek, w celu pozbycia się starych lub zniszczonych rzeczy. Sprawdzaj też wyposażenie swojej szafy, a brania, których nie nosisz możesz sprzedać lub oddać. Odzież posłuży komuś innemu, a ty zyskasz przejrzystość w garderobie. Jeśli ciężko jest zacząć od całkowitego przeglądu wszystkich rzeczy, które posiadamy i wyrzucenia tych nieużywanych, to warto wprowadzić chociaż zasadę jeden za jeden. Kupując nową rzecz, pozbywamy się starej, która pełni taką samą funkcję. A najlepiej dwóch!

Co masz zrobić później — zrób od razu

Największy wpływ na to ma zwykłe lenistwo, ale jesteśmy tylko ludźmi. Jednak, kiedy nie robimy czegoś od razu, potem trudno nam się za to zabrać, a lista rzeczy do zrobienia wciąż się wydłuża. Części drobnych prac domowych nie warto odkładać na potem, bo zaplanowanie ich wykonania zajmie tyle samo czasu, co ich zrobienie. Jeśli więc masz taką możliwość, staraj się załatwić wszystko od razu i mieć problem z głowy!

Jest bardzo prosty i niezajmujący czasu trik, który sprawi, że nie będzie potrzeby szorowania stołów, blatów czy podłóg w domu. Kiedy coś się wyleje – przy jedzeniu, gotowaniu czy innej czynności, najlepiej od razu wytrzeć to gąbką lub papierowym ręcznikiem. Łatwiej usunąć plamy, gdy są świeże – kiedy zaschną, domycie powierzchni może być znacznie bardziej czasochłonne.

Regularnie wyrzucaj śmieci

Pamiętaj, aby wyrzucać śmieci na tyle często, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu i bałaganu. Pełne worki zajmują miejsce, a dodatkowo wyglądają nieestetycznie. Od czasu do czasu umyj też kosze, ponieważ zdarza się, że pozostają na nich resztki odpadów, które również przyczyniają się do uciążliwych zapachów w domu.

Zwracaj uwagę na detale

Czasami to drobne rzeczy, takie jak uporządkowanie stołu, odkurzenie dywanu czy wyrzucenie pustych butelek, sprawiają, że dom wygląda znacznie schludniej i czysto. Pamiętaj, że utrzymanie porządku to proces, który wymaga regularnego wysiłku. Dzięki temu jednak będziesz cieszyć się czystym i przyjemnym domem.

Podział obowiązków

Zadania domowe powinny być podzielone równomiernie – jeśli mieszkasz z innymi osobami, np. z rodzeństwem czy współlokatorami, ważne jest, aby każdy miał przydzielone konkretne zadania domowe. Najlepiej stworzyć listę, na której będzie dokładnie określone, kto przejmuje jakie obowiązki. Taki harmonogram powinien wisieć w widocznym miejscu np. na lodówce. W ten sposób zawsze będzie wiadomo, czyja kolej na wyniesienie śmieci, albo kto powinien wyciągnąć naczynia ze zmywarki. Jest to pomocne, ponieważ każdy angażuję się w tym samym stopniu i ponosi odpowiedzialność za swoje zaniedbania, nie zrzucając wszystkiego na jedną osobę.

Regularnie przeprowadzaj gruntowne sprzątanie

Gruntowe porządki powinno się robić częściej niż przed świętami lub wizytą rodziny. Raz na jakiś czas warto wprowadzić to rozwiązanie w życie. Możesz wtedy dokładnie wyczyścić każde pomieszczenie, umyć okna czy wyprać zasłony. Najlepiej zacząć od podzielenia sprzątania na kilka etapów i rozłożyć na kilka dni, żeby się nie zniechęcić i nie opaść z sił. Pozwoli to utrzymać dom w czystości i zapobiegnie gromadzeniu się brudu lub kurzu. Mycie okien czy pranie zasłon nie jest czynnością, którą trzeba robić codziennie, dlatego warto się do tego przyłożyć i znów mieć spokój na dłużej.

Zadbaj o swoje rzeczy!

Utrzymywanie porządku to nie tylko sprzątanie, ale także dbanie o swoje rzeczy. Staraj się regularnie prać i prasować ubrania, czyścić buty i pielęgnować meble. Dzięki temu będą one służyć Ci przez długi czas i nie będziesz musiał ich często wymieniać. Warto pamiętać, że stan i wygląd naszych rzeczy świadczy o naszym podejściu.

Korzystaj z metody „Od góry do dołu”

Najlepiej w pierwszej kolejności poświęcić się ścieraniu kurzów z mebli, a dopiero potem sięgnąć po odkurzacz. Trzymanie się tej reguły pozwoli uniknąć poprawek, a także cofania się do miejsc, które pominęliśmy. Wpłynie to na oszczędność czasu.

Zadbaj o przyrządy do sprzątania!

Używaj dobrej jakości środków czyszczących, przeznaczonych do danego rodzaju powierzchni, aby móc się dłużej cieszyć efektami naszej pracy. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele nowoczesnych urządzeń. Roboty sprzątające, mopy elektryczne, zmywarka to tylko przykłady sprzętów, które ułatwiają prace porządkowe (a czasem nas wyręczają) i oszczędzają czas. Korzystaj z ułatwiaczy.

Zaprzyjaźnij się z zasadą 15 minut

Utrzymanie porządku w domu to także wykonywanie regularnych czynności, o których robieniu nie powinieneś myśleć, tylko je wykonywać. Mogą to być na przykład: ścielenie łóżka zaraz po przebudzeniu, naszykowanie wieczorem ubrań na kolejny dzień, umycie naczyń zaraz po skończonym posiłku.

Zagospodaruj sobie w ciągu dnia kilka minut (najlepiej rano i przed zaśnięciem) na drobne porządki. Robiąc coś często, a krótko jesteśmy o wiele bardziej wydajni, niż robiąc to rzadko a długo. Piętnaście minut to za mało by się zmęczyć, a wprowadzona regularność powoduje, że codzienne porządki wchodzą nam w krew. Systematyczność to podstawa.

Udostępnij: