Jak wybrać płyn do podłóg drewnianych i kafelkowych?

Najlepsze płyny do mycia podłóg

Wybór odpowiedniego płynu do podłóg drewnianych i kafelkowych jest niezwykle ważny, ponieważ jeśli kupimy zły produkt, możemy zniszczyć nasz parkiet. Właśnie dlatego podczas zakupów, powinniśmy pamiętać, aby dokładnie czytać etykiety na opakowaniach. Wybór odpowiedniego środka czystości zależy od kilku czynników takich jak rodzaj powierzchni, poziom zabrudzenia, preferencje dotyczące zapachu i składu, a także indywidualne potrzeby i wymagania.

Porady – jaki płyn wybrać:

Oto kilka porad, jak wybrać odpowiedni płyn do podłóg drewnianych i kafelkowych:

Sprawdź rodzaj podłogi

Upewnij się, że wybierasz płyn odpowiedni do rodzaju powierzchni. Niektóre produkty są przeznaczone wyłącznie do podłóg drewnianych, podczas gdy inne są odpowiednie do kafelków lub kamienia.

Ustal stopień zabrudzenia

Jeśli Twoja podłoga jest bardzo brudna lub ma wiele plam, wybierz płyn z mocniejszym działaniem. Jeśli natomiast  jest ona stosunkowo czysta, lepiej wybrać łagodniejszy produkt.

Czytaj skład

Przeczytaj etykietę znajdującą się na opakowaniu, aby upewnić się, że płyn do podług nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych lub alergenów, które mogą zaszkodzić tobie lub twojej rodzinie. Wybierz produkty bezpieczne dla środowiska i zwierząt.

Zapach

Jeśli jesteś wrażliwy na zapachy, wybierz płyn do podług o neutralnej lub delikatnej woni. Jeśli preferujesz świeże, intensywne aromaty, wybierz właśnie taki produkt.

 Marka

Wybierz renomowaną markę, która jest znana z produkcji wysokiej jakości płynów do podłóg. Dobra jakość produktu sprawi, że Twoja podłoga będzie wyglądać czysto i będzie bezpieczna.

Woda

Przed użyciem płynu do podłóg warto wyczyścić powierzchnię z drobnych zanieczyszczeń, kurzu itp. W przypadku kafelków można użyć mopa lub odkurzacza z funkcją mycia natomiast w przypadku podłogi drewnianej należy użyć delikatnej miotełki, lub odkurzacza z miękkim szczotkowaniem. Następnie przed użyciem płynu zawsze warto spryskać podłogę wodą, by wchłonęła odpowiednią ilość płynu i by uniknąć przesuszenia podłogi.

Przetestuj produkt

Przed użyciem nowego płynu warto przetestować go na niewielkim obszarze, by upewnić się, że niczego nie uszkodzi. W tym celu możesz na przykład nałożyć trochę płynu na niewidoczną część podłogi, taką jak kafelek pod szafą i poczekać kilka minut, aż produkt się wchłonie.

Częstotliwość czyszczenia

Odpowiednia częstotliwość czyszczenia podłogi zależy od stopnia jej użytkowania. Zwykle podłogi drewniane należy myć co tydzień lub dwa razy w miesiącu, natomiast kafelki można myć częściej, np. co kilka dni. Warto o tym wiedzieć, wybierając, jak intensywny ma być nasz produkt.

Sposób stosowania

Płyny do podłóg zwykle należy rozcieńczać zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Należy używać odpowiedniej ilości płynu w stosunku do ilości wody i nakładać go na podłogę zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku kafelków można użyć mopa lub szorowarki natomiast podłogi drewniane należy myć delikatną miotełką, lub odkurzaczem z miękkim szczotkowaniem.

Suszenie

Po umyciu podłogi należy ją dokładnie osuszyć miękką ściereczką lub mopem, by uniknąć pozostawienia śladów lub zarysowań. Należy również pamiętać, żeby nie zostawiać na podłodze wody, ponieważ może to prowadzić do zniekształceń drewna lub do pojawienia się plam na kafelkach.

Udostępnij: