Jaki płyn do naczyń wybrać?
Płyn do naczyń to jeden z podstawowych detergentów wykorzystywanych w domu. Dzięki niemu można zadbać o czystość talerzy, szklanek czy garnków. Na rynku jest tak wiele produktów, że sporo osób ma wątpliwości, który z nich okaże się najlepszy. Oto kilka wskazówek, jaki płyn do naczyń wybrać.
Na co warto zwrócić uwagę:
Wielkość opakowania
To, jak duże jest opakowanie płynu, ma znaczenie w kwestii jego wydajności. Co do zasady im większa butelka, tym więcej umytych naczyń. Dlatego chętnie kupowane są produkty dostępne w opakowaniach o pojemności 0,5-1 l, takie jak np. GALLUS. Decydując się na tego typu preparat do mycia naczyń, można mieć pewność, że wystarczy na długo.
Na rynku można znaleźć też znacznie większe opakowania, przykładowo 5-litrowe. To ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba regularnie kupować małych butelek. Gdy dozownik na płyn będzie pusty, wystarczy przelać do niego zawartość z bańki, aby dalej swobodnie myć naczynia.
Warto też podkreślić, że nie wszystkie środki są sprzedawane w dużych butelkach. Niektóre są dostępne w opakowaniach mniejszych niż 0,5 l, ale to nie oznacza, że są gorsze. Najczęściej są to koncentraty, takie jak Fairy. Zawierają większe stężenie substancji czyszczących, dlatego wystarczy ich niewielka ilość, aby skutecznie pozbyć się wszystkich zabrudzeń. Tym samym one także wystarczają na długo.
Sposób dozowania
Sposób, w jaki należy dozować płyn do naczyń, także ma wpływ na jego wydajność. Informacje tego typu zazwyczaj są zawarte na opakowaniu. Warto się z nimi zapoznać, gdyż to może ułatwić mycie brudnych talerzy, a jednocześnie zapobiec zbyt szybkiemu opróżnieniu butelki z detergentem.
Producenci podają, w jakich proporcjach należy rozcieńczać płyn do naczyń z wodą. To cenna wskazówka i warto się do niej dostosować. Dzięki temu możesz pozbyć się nieodpowiednich nawyków, przez które do tej pory detergenty kończyły się nieco za szybko. Wiele osób stosuje płyn do naczyń w niewłaściwy sposób – dodaje go w zbyt dużych ilościach. Często wystarczy tylko kilka kropelek, aby skutecznie umyć cały stos talerzy i kubków.
Płyn do naczyń a skład
Aby podjąć decyzję, jaki płyn do naczyń kupić, warto porównać dostępne preparaty pod kątem składu. Nie wszystkie mają te same substancje, a to oznacza, że różnie radzą sobie z zabrudzeniami, zwłaszcza tymi zaschniętymi. Jedna z głównych pozycji w składzie takiego produktu to związki powierzchniowo czynne. Ich stężenie najczęściej mieści się w zakresie 5-15%, mogą one być:
- niejonowe – pełnią funkcję pomocniczych surfaktantów, a więc poprawiają użytkowe właściwości detergentów,
- anionowe – ich zadaniem jest wytwarzanie piany, jak również odtłuszczanie i zwilżanie,
- amfoteryczne – poprawiają właściwości pianotwórcze, dodatkowo regulują lepkość.
W płynie do naczyń mogą znajdować się też specjalne związki zmiękczające wodę. Z uwagi na to, że ręczne mycie garnków i zastawy stołowej może wysuszać skórę dłoni, warto sięgać po preparaty, które temu zapobiegają. To detergenty wzbogacone np. o glicerynę, lanolinę, ekstrakt z aloesu lub podobne substancje ochronne. Tym wyróżnia się balsam GUT&GÜNSTIG.
Są też produkty o właściwościach antybakteryjnych. Nie tylko pomagają w usuwaniu zabrudzeń, ale też zapobiegają namnażaniu się bakterii (zwłaszcza na gąbce). To dobry wybór dla osób, które cenią sobie czystość na wysokim poziomie.
Zapach
Czy zapach płynu do naczyń ma znaczenie? Jak najbardziej! Ładny aromat sprawi, że mycie brudnych talerzy będzie nieco bardziej przyjemne (choć dla niektórych jest to wciąż przykry obowiązek). Pod tym względem dostępne detergenty mocno się różnią, dlatego bez problemu znajdziesz wariant, który jest dostosowany do indywidualnych preferencji.
Jedną z najbardziej popularnych opcji jest płyn do naczyń pachnący cytryną, jak np. Fairy cytrynowy. To klasyczna propozycja. Zapach nie jest bardzo intensywny, ale dobrze wyczuwalny. W ofercie większości producentów są też detergenty o miętowym aromacie – taki ma choćby wspomniana wcześniej marka GALLUS.
Wolisz coś bardziej oryginalnego? Z pewnością wyszukasz coś ciekawego. Płyny do naczyń występują też w wielu innych wersjach. To np. połączenie lawendy i rozmarynu, orzeźwiająca mandarynka lub coraz bardziej popularny granat (który może być połączony z innym aromatem, takim jak aloes w przypadku koncentratu DUAL POWER). Możesz też spotkać produkty z serii limitowanej, przykładowo o zapachach inspirowanych Bożym Narodzeniem.
Jaki płyn do naczyń wybrać – wygoda stosowania
Dobry płyn do naczyń powinien być skuteczny i wydajny, ale też komfortowy w stosowaniu. Co to znaczy? Używanie go nie powinno Cię irytować. Wybierz więc taki preparat, który dobrze się pieni bez potrzeby mocnego rozcieńczania z wodą, a przy tym jest łatwy w dozowaniu.
Standardowym rozwiązaniem jest zamykany lub wysuwany korek. Niemniej coraz częściej marki decydują się na zastosowanie pompki, zwłaszcza w przypadku większych opakowań – tak jak w płynach DUAL POWER Delicate różowy i innych. To bardzo wygodne. Wystarczy kilka razy wcisnąć pompkę, aby zaaplikować preparat na gąbkę.