Jakie wyróżniamy rodzaje produktów czyszczących?

Jakie wyróżniamy rodzaje produktów czyszczących?

Istnieje wiele różnych rodzajów produktów czyszczących, które mogą być stosowane do różnych celów i na różne powierzchnie. Obecnie wyróżniamy wiele podkategorii. Zebraliśmy dla was te najważniejsze, aby ułatwić wam planowanie zakupów czy też dobór odpowiedniego produktu.

Poszczególne rodzaje produktów czyszczących.

 1. Płyny do mycia naczyń: Są to najczęściej środki czystości, które oddziaływują na tłuszcze, jak i również na plamy po jedzeniu. Mogą to być produkty do użycia ręcznego (przy użyciu gąbki) jak i produkty do zmywarki.
 2. Płyny do mycia podłóg: Są to środki, które czyszczą brud i kurz podłogowy. W tym wypadku trzeba pamiętać o odpowiednim dobraniu środków do powierzchni. Wyróżniamy środki do parkietów, płytek, podłóg drewnianych i wiele więcej, które możemy używać na sucho, jak i na mokro.
 3. Produkty do prania: to preparaty, które służą do usuwania zabrudzeń i plam z tkanin i odzieży. Można je stosować zarówno w pralce, jak i ręcznie. Wyróżniamy wśród nich płyny do prania, proszki lub też kapsułki.
 4. Płyny do płukania: to preparaty, które służą do usuwania resztek proszków do prania i innych zanieczyszczeń z tkanin i odzieży. Płyny do płukania zapobiegają też sklejaniu się włókien i zapewniają przyjemny zapach.
 5. Środki do mycia okien: to preparaty, które nie zostawiają smug i plam na szybach, tym samym gwarantując nam przejrzystość i klarowność naszego okna, czy też lustra
 6. Środki do czyszczenia łazienek i WC: to bardzo zróżnicowana kategoria. Wyróżniamy w niej detergenty stosowane bezpośrednio do muszli klozetowej, produkty do mycia ceramiki łazienkowej, płytek lub baterii prysznicowych. Obecnie rynek środków czyszczących oferuje także wiele uniwersalnych produktów do łazienek. W tej kategorii znajdują się także środki zwalczające pleśń.
 7. Środki do czyszczenia mebli: to preparaty, które służą do mycia i konserwacji mebli tapicerowanych i drewnianych. W dzisiejszych czasach oprócz sprayów i płynów, niezwykle popularne są wielofunkcyjne chusteczki do mebli
 8. Środki do dezynfekcji: są to produkty, które zabijają bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy. Są to np środki na bazie alkoholu.

Jak wybrać najskuteczniejszy produkt czyszczący?

Skuteczność produktów czyszczących zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj zanieczyszczenia, rodzaj powierzchni, na której są używane lub stężenie roztworu. Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru skutecznych produktów czyszczących:

 1. Dopasuj produkt do rodzaju zanieczyszczenia: Jeśli chcesz usunąć tłuste plamy, wybierz środek, który rozpuszcza tego rodzaju zabrudzenia!. Jeśli zaś chcesz usunąć kamień z kranu, potrzebujesz produktu, który skutecznie rozpuszcza osady mineralne.
 2. Dopasuj produkt do rodzaju powierzchni: Niektóre produkty są przeznaczone do użytku z określonymi materiałami. Zwróć uwagę na ostrzeżenia na opakowaniu każdego środka. Niektóre płyny czyszczące mogą być żrące nawet w minimalnym stopniu, co może skutkować np. zniszczoną odzieżą.
 1. Spróbuj różnych produktów: Jeśli masz do czynienia z trudnymi do usunięcia plamami lub zanieczyszczeniami, może być konieczne przetestowanie kilku różnych produktów, zanim znajdziesz ten, który działa najlepiej dla ciebie.

Podsumowując, ważne jest, aby szukać produktów, które są bezpieczne dla powierzchni, na którą będą stosowane, przy jednoczesnej, wysokiej skuteczności. Warto również rozważyć produkty ekologiczne, które charakteryzują się mniejszym zanieczyszczeniem planety.

Udostępnij: