Odplamianie kompletny poradnik dla ciebie!

Odplamianie- koszule

Plama… Każdego dnia na naszych ubraniach powstaje wiele różnego pochodzenia plam i zabrudzeń, które ciężko usunąć podczas zwykłego cyklu prania. Rozwiązaniem wydaje się zakup odplamiacza, ale jak zdążyliście zauważyć odplamiaczy do tkanin jest mnóstwo na rynku, a my podczas zakupów bardzo często zastanawiamy się jaki kupić i czy będzie skuteczny. Odplamianie może wydawać się skomplikowane, ale poniżej przedstawimy kilka ważnych informacji na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest ODPLAMIACZ?

To nic innego jak detergent chemiczny, który służy do wywabiania uporczywych i trudnych do usunięcia plam. Odplamiacze zawierają specjalną formułę, której głównym zadaniem jest rozpuszczenie cząsteczek danego koloru czy barwnika (pamiętajcie, że przed zastosowaniem odplamiacza należy najpierw zaaplikować go w niewidocznym lub mało widocznym miejscu, aby sprawdzić czy nie odbarwi koloru tkaniny). Jak sama nazwa wskazuje – odplamiacz stosuje się do wywabiania plam i ich usuwania, pamiętajcie tylko, że tkaniny, które są zszarzałe i wielokrotnie prane nie nabiorą tym samym blasku i świeżości. Odplamiacze można stosować do wszystkich kolorów tkanin, wybielacze stosujemy tylko i wyłącznie do tkanin białych dzięki czemu często udaje się nadać zszarzałym tkaninom śnieżną biel.
Po więcej informacji zapraszamy na nasz wpis – Co to jest odplamiacz?

Jak kupić dobry ODPLAMIACZ?

Niestety musicie zapamiętać kilka ważnych informacji i skupić się na składzie danego produktu, ponieważ od tego zależy, czy poradzi sobie z usunięciem danej plamy. Dwie najważniejsze informacje to:

niejonowe środki powierzchniowo czynne – wspaniale sprawdzą się na tłuste plamy z oleju, podkładu czy plamy powstałe podczas jedzenia. Stężenie niejonowych środków powierzchniowo czynnych powinno wahać się w granicach od 5 do 15%, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w twardej wodzie wnikając w głąb tkaniny. Takie preparaty poleca się jako dodatek do prania mechanicznego. Ich odwrotnością są:

anionowe środki powierzchniowo czynne – które wykazują właściwości podobne do mydeł – dobrze się pienią i sprawdzają się podczas prania ręcznego lub zapierania tkanin przed praniem właściwym. Polecane są do wywabiania plam z tkanin delikatnych, których struktura mogłaby się uszkodzić podczas prania w pralce. Stężenie anionowych środków powierzchniowo czynnych powinno wynosić zazwyczaj więcej niż 5%.

Jednak jeśli chcemy zadziałać na plamę stanowczo i dobrać odplamiacz konkretnie do rodzaju plamy to niestety musimy skupić się bardziej na substancjach aktywnych w danym preparacie, aby jego działanie było odpowiednio dobrane do rodzaju zabrudzenia czy tkaniny.

Odplamianie ubranek dziecięcych

Pamiętajmy, że skóra naszych maluszków jest wyjątkowo delikatna, dlatego też wybierajmy delikatne detergenty i dokładnie wypłukujmy tkaniny z ich pozostałości. W składzie preparatu powinien znaleźć się cytrynian – doskonale poradzi sobie z plamami z kaszki, marchewki, mleka czy trawy. Składnik ten jest jednocześnie bardzo skuteczny, ale także bezpieczny dla naszej skóry. Wszystkie produkty, które będą bezpieczne dla środowiska naturalnego, nie zawierające fosforanów oraz innych substancji chemicznych mogą być stosowane do wywabiania plam z ubranek dziecięcych.

Odplamiacze do tapicerki, dywanów oraz mebli tapicerowanych

Odplamiacze do tapicerki, dywanów oraz mebli tapicerowanych: w tym wypadku nie jest ważne czy skupimy się na preparatach w sprayu czy do rozcieńczenia w misce z wodą, ważne, aby zawierały w swoim składzie zarówno anionowe, jak i niejonowe środki powierzchniowo czynne. Dzięki takiemu połączeniu nie tylko usuną plamy czy zabrudzenia, ale także uporają się z nieprzyjemnym zapachem tkaniny. Pamiętajmy, że każdorazowo przed przystąpieniem do odplamiania należy preparat sprawdzić w niewidocznym miejscu. Jedynym wyjątkiem będą oczywiście tapicerki skórzane, dla których dedykowane są specjalistyczne preparaty.

Odplamianie tkanin białych

Odplamianie tkanin białych wbrew pozorom muszą być one pozbawione chloru. Swoją skuteczność zawdzięczają połączeniu nie tylko anionowym i niejonowym środkom powierzchniowo czynnym, ale także związkom wybielającym na bazie tlenu o stężeniu średnio od 5 do 15% oraz rozjaśniaczom optycznym. Odplamiacze tego rodzaju sprawdzą się także na delikatnych tkaninach takich jak jedwab czy wełna – zalecane w przypadku delikatnych tkanin jest pranie ręczne.

Odplamianie tłustych plam

Tłuste plamy konieczne jest zwrócenie uwagi na stężenie niejonowych środków powierzchniowo czynnych, które powinno być wysokie. Dzięki temu pozbędziemy się tłustych plam ze smaru, oleju, kleju czy kremów i podkładu. Doskonale sprawdzą się także u osób posiadających dzieci w wieku szkolnym, ponieważ są skuteczne w usuwaniu plam z kredek, długopisów i flamastrów.

Domowe sposoby na plamy!

Dla osób, które wolą naturalne rozwiązania polecana jest soda oczyszczona, ocet, sok z cytryny a także jajko. Ostatni składnik pewnie Was zainteresował, ale nie każdy zna jego zastosowanie – należy połączyć żółtko jajka z ½ szklanki wody co doskonale sprawdzi się na plamy z kawy.

Podsumowanie

To tyle jeśli chodzi o zapamiętanie najważniejszych informacji odnośnie składu. Forma odplamiacza i jego konsystencja zależy już tylko i wyłącznie od naszego osobistego wyboru. Preparaty w sprayu pozwalają na precyzyjne dozowanie dzięki czemu użyjemy odpowiednią ilość preparatu. Odplamiacze w formie płynu czy żelu bez dozownika należy stosować do prania mechanicznego – dodając do prania wstępnego w pralce. Podobnie odplamiacze w formie proszku mają głównie zastosowanie przy praniu mechanicznym, gdzie dozujemy je do szuflady lub bezpośrednio do bębna pralki. Można także w połączeniu z odrobiną wody zastosować okład punktowy na plamę a następnie wyprać tkaninę jak zwykle.

Udostępnij: