Jak wyczyścić piekarnik? Domowe sposoby

czyszczenie piekarnika, jak wyczyscic piekarnik

Jeżeli do tej pory czyszczenie piekarnika wydawało Ci się czynnością wprost niemożliwą do wykonania, to koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym artykułem. Odpowiemy w nim na pytanie, jak skutecznie wyczyścić piekarnik domowymi sposobami? Jak usunąć nagromadzony tłuszcz i brud? Wreszcie — po jakie środki sięgać, aby piekarnik dobrze się prezentował i długo służył? Zapraszamy do lektury!

Jak skutecznie wyczyścić bardzo brudny piekarnik?

Zapewne masz w swoim domu ocet i zdarzało Ci się używać go na wiele sposobów. Jeżeli tak, to musisz wiedzieć, że ocet fantastycznie sprawdza się również do czyszczenia piekarnika! Co więcej, ten sposób jest nie tylko skuteczny, ale i co równie ważne — całkowicie bezpieczny dla środowiska. Ocet pomoże Ci pozbyć się nagromadzonych zabrudzeń, a stosowany regularnie sprawi, że powierzchnia piekarnika będzie prezentować się nienagannie.

Wystarczy, że wymieszasz ocet z wodą — np. w szklanej misce, a następnie tak połączoną mieszanką wyczyścisz wszystkie z elementów urządzenia. W przypadku trudniejszych zabrudzeń możesz nanieść wodę z octem i pozostawić taki roztwór na kilka minut, a później wszystko dokładnie przetrzeć. W ten sposób uda Ci się pozbyć nawet najtłustszych plam, które powstały po przygotowaniu ulubionej potrawy.

Sprawdź nasze środki do kuchni!

Czy tabletka od zmywarki wyczyści piekarnik?

Kolejną, równie popularną metodą wykorzystywaną do czyszczenia piekarnika, jest użycie w tym celu tabletki do zmywarki. Co więcej, z taką kapsułką, możesz zarówno odświeżyć wnętrze swojego piekarnika, jak i bardzo dokładnie je wyczyścić. W przypadku uporczywych zabrudzeń rozgnieć tabletkę w niewielkiej ilości wody, a otrzymany roztwór nałóż bezpośrednio na zabrudzenia. Po około 30 minutach zmyj całość z wykorzystaniem miękkiej ściereczki.

Jak czyścić piekarnik z tabletką do zmywarki? Możesz również umieścić tabletkę w niewielkim naczyniu żaroodpornym lub na blaszce od piekarnika i zalać ją wodą. Sam piekarnik ustaw na 100 stopni Celsjusza i pozwól działać tabletce przez około 2 godziny. 
Później wystarczy, że dokładnie umyjesz wszystkie zabrudzenia ze ścianek piekarnika , stosując w tym celu mokrą gąbeczkę lub ściereczkę. Wnętrze Twojego piekarnika po takim ‘zabiegu pielęgnacyjnym’ z całą pewnością zachwyci Cię swoim wyglądem!

Czyszczenie piekarnika cytryną

A może zastanawiasz się nad tym, jak wyczyścić piekarnik stosując sok z cytryny? Jeśli tak, to musisz wiedzieć, że to równie polecany, domowy sposób na zadbanie o to urządzenie. Sok z cytryny pozwala pozbyć się nawet resztek zaschniętego i przypalonego jedzenia. 

Jak to zrobić? Wystarczy, że wlejesz około litra wody do żaroodpornego naczynia i dodasz do niego sok z dwóch cytryn. W kolejnym kroku ustaw urządzenie na 200 stopni Celsjusza — wrząca woda i para wodna z cytryny sprawią, że wszystkie z zaschniętych zabrudzeń, uda Ci się bardzo łatwo usunąć, przecierając je później wilgotną ściereczką.

Czyszczenie piekarnika bez szorowania

Aby Twój piekarnik prezentował się nienagannie, a codzienne korzystanie z niego, było dla Ciebie przyjemnością, zadbaj przede wszystkim o to, aby czyścić go regularnie. Trudno zaprzeczyć temu, że zabrudzenia najłatwiej usunąć w momencie, gdy powstały stosunkowo niedawno temu.

Sięgając po naturalne środki czyszczące, takie jak zielona pasta Astonish The Good One Natural Cleaning, usuniesz zabrudzenia z przypalonego jedzenia i tłuszczu, bez konieczności intensywnego szorowania czyszczonej powierzchni. Kremowa konsystencja opisywanej pasty i brak drobinek, pozwolą Ci cieszyć się czystym piekarnikiem bez jakichkolwiek zarysowań. Dodatkowo na pewno docenisz świeży zapach mięty, dzięki któremu sprzątanie bardzo szybko stanie się przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

Do czyszczenia piekarnika bez szorowania warto wykorzystać także sodę, która jest od lat znana ze swoich doskonałych właściwości myjących. Tutaj znowu — zmieszaj ją z wodą i nanieś na konkretne zabrudzenia. Po kilku minutach przetrzyj powierzchnię gąbką i ciesz się pięknie wyglądającym piekarnikiem.

Wskazówki, dzięki którym czyszczenie piekarnika okaże się prostsze

Zanim zaczniesz czyścić swój piekarnik, w pierwszej kolejności delikatnie usuń z niego wszystkie pozostałe resztki jedzenia, które mogłyby ewentualnie porysować powierzchnię urządzenia. Pamiętaj również o tym, aby dokładnie wyczyścić zarówno samo wnętrze piekarnika, jak i jego obudowę.

Przed czyszczeniem wnętrza piekarnika, wyciągnij ze środka wszystkie ruszty oraz blaszki i umyj je oddzielnie. Do samego czyszczenia poszczególnych elementów na pewno przydadzą się także rękawiczki, które ochronią Twoje dłonie zarówno przed zranieniem, jak i przed działaniem środków czyszczących.

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, skuteczne czyszczenie piekarnika wcale nie musi być bardzo wymagające, a już, szczególnie jeżeli zadbasz o to, aby tę czynność wykonywać regularnie. Sięgaj po naturalne preparaty, dzięki którym Twoje urządzenie będzie świetnie się prezentować, a samo usuwanie plam z tłuszczu i zabrudzeń, nie zajmie dużo czasu.

Zobacz także:

Udostępnij: