Jak wyczyścić przypalony garnek? Sprawdzone sposoby

jak wyczyścić przypalony garnek

Czasami wystarcza chwila nieuwagi lub zbyt wysoka temperatura i zamiast cieszyć się z gotowego, pysznego dania, musisz zastanawiać się nad tym, jak pozbyć się spalenizny z garnka. Na szczęście taka sytuacja wcale nie musi oznaczać konieczności zakupu nowego wyposażenia! Przeczytaj nasz poniższy artykuł i dowiedz się, w jaki sposób wyczyścić przypalony garnek?

Po jakie środki sięgnąć i wreszcie — jak działać, aby móc znowu cieszyć się czystym elementem w kuchni? Zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzuje się przypalony garnek?

Nawet jeżeli dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w kuchni, to z całą pewnością zdarzyło Ci się już widzieć, jak wygląda przypalony garnek. W zależności od ‘obszaru’ garnek może być częściowo lub całościowy pokryty czarną spalenizną. I w jednym i w drugim przypadku, jego dalsze używanie nie jest możliwe, dlatego musisz zatroszczyć się o to, aby go wyczyścić.

Naturalne metody czyszczenia przypalonego garnka

Domowe metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni z reguły są bardzo skuteczne, dlatego nic dziwnego, że wykorzystuje się je również do pielęgnacji garnków, patelni, czy naczyń. Szczególnie że z całą pewnością większość potrzebnych ‘składników’ masz w swoim domu. Wystarczy, że poświęcisz trochę czasu i Twój spalony garnek, znowu będzie świetnie się prezentował. Sprawdź, w jaki sposób go wyczyścić!

Sprawdź pozostałe środki do kuchni!

Czyszczenie przypalonego garnka solą

Tak! Jednym z niezawodnych sposobów na czyszczenie garnków, a już szczególnie tych ze stali nierdzewnej, emaliowanych, aluminiowych i żeliwnych jest wykorzystanie soli kuchennej. W zależności od wybranej metody możesz z niej skorzystać na sucho lub na mokro. Jak to zrobić?

Jeżeli chcesz wyczyścić swój garnek na sucho, to wsyp odpowiednią ilość soli na dno garnka — tak, aby pokryć całe dno. Z reguł jest to co najmniej 1 szklanka. W kolejnym kroku zacznij szorować przypalenie gąbką tak długo, aż do momentu, gdy uda Ci się je całkowicie usunąć.

Na mokro zaś połącz sól z wodą w proporcji 1:3 szklanek i pozostaw całość w garnku na około 5 godzin. Później wystarczy, że dokładnie wypłuczesz sól i zabierzesz się za mycie garnka.

Sól kuchenna fantastycznie radzi sobie z usuwaniem spalenizny, niemniej jednak musisz pamiętać o tym, że delikatne naczynia mogą się od niej uszkodzić.

Czyszczenie przypalonego garnka sodą

O zaletach sody oczyszczonej można mówić naprawdę długo. Tak, jest to składnik, który wprost rewelacyjnie sprawdza się także do czyszczenia spalenizny! Z wykorzystaniem sody możesz oczyścić praktycznie każdy typ garnka oprócz tych aluminiowych.

Przygotuj roztwór sody z wodą, wlej go do spalonego garnka, zagotuj, a następnie spróbuj usunąć zabrudzenia z wykorzystaniem szpatułki. Ta metoda rewelacyjnie sprawdza się zarówno w przypadku niewielkich, jak i bardzo dużych zabrudzeń. Spróbuj!

Czyszczenie przypalonego garnka octem

W domowych sposobach na wyczyszczenie przypalonego garnka nie może zabraknąć octu. I tutaj znowu — wystarczy, że połączysz go z wodą, zalejesz garnek, zagotujesz taką mieszankę i spróbujesz usunąć wszystkie pozostałości z wykorzystaniem szpatułki. Pamiętaj, żeby nie czyścić octem garnków aluminiowych, niemniej jednak ta metoda super sprawdza się do innych materiałów.

Najlepsze środki do czyszczenia garnków

Jeżeli nie lubisz ‘eksperymentów’ i chętniej sięgasz po gotowe produkty do czyszczenia, to możesz wypróbować, chociażby zieloną pastę Astonish The Good One Natural, której wykorzystanie przynosi doskonałe rezultaty zarówno w domu, jak i poza nim. To skuteczny środek do czyszczenia piekarników, kuchenek, patelni, a nawet… przypalonych garnków! Oprócz tego, że odświeża chromowane powierzchnie, to jeszcze nadaje im pięknego połysku.

Czyszczenie przypalonego garnka ułatwi również pasta Astonish Oven & Cookware, która radzi sobie nawet z usuwaniem przypalonego jedzenia i tłuszczu. Jej bezkwasowa formuła jest niezwykle skuteczna i nadaje czyszczonej powierzchni blasku. Wystarczy, że naniesiesz ją na garnek z wykorzystaniem wilgotnej ściereczki, a później dokładnie spłukasz. Tak, to bardzo proste!

Częste błędy podczas czyszczenia garnka

Jeżeli dopiero zabierasz się za czyszczenie garnka, to zadbaj o to, aby nie popełniać podstawowych błędów! Przede wszystkim dobrze dobierz środek czyszczący, tak aby nie uszkodzić powierzchni danego naczynia. Nie sięgaj po bardzo intensywne, żrące preparaty, które zamiast wyczyścić, zniszczą. Za ‘ratowanie’ garnka zabierz się możliwie najszybciej, ponieważ o wiele łatwiej usunąć świeże, niż powstałe kilka tygodni temu zanieczyszczenia. Pamiętaj także o tym, że rozległe spalenie czasami jest trudno usunąć i potrzeba poświęcić na to trochę czasu. Nie poddawaj się po pierwszej próbie!

Zdarzyło Ci się przypalić garnek? Nie szkodzi! Teraz już wiesz, w jaki sposób go uratować. Nie, zdecydowanie nie musisz go wyrzucać i decydować się od razu na nowy! Wypróbuj skuteczne, domowe metody lub sięgnij po sprawdzone i co najważniejsze — bezpieczne środki, dzięki którym wyposażenie Twojej kuchni znowu będzie prezentować się nienagannie.

Zobacz także:

Udostępnij: