Jak zrobić domowe środki czystości? Sprawdzone sposoby

domowe środki czystości

Domowe środki czystości cieszą się coraz większą popularnością. Co więcej, sięgają po nie, nie tylko osoby, które chcą żyć w duchu EKO, ale i ci z nas, którzy chcą zaoszczędzić i cieszyć się pięknymi wnętrzami swojego domu.

Trudno zaprzeczyć temu, że takie własnoręcznie wykonane środki czyszczące, są o wiele wydajniejsze, niż klasyczne — kupowane w sklepach. Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, z którego dowiesz się, jak zrobić domowe środki czystości? Co warto wypróbować? Jakie są ich najważniejsze zalety? Zapraszamy!

Ekologiczne środki czystości – zrób je sama

Chcesz zrobić domowy płyn do sprzątania, ale jednocześnie obawiasz się tego, że zajmie Ci to bardzo dużo czasu? Zupełnie niepotrzebnie! Wcale nie musisz kupować wielu nowych składników, ponieważ istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo… że wszystkie potrzebne produkty masz już w swoim domu.

Na początku zastanów się nad tym, jaki preparat chcesz przygotować i zadbaj o dostępność akcesoriów, które z pewnością Ci to ułatwią. Oprócz miski, na pewno przyda się również jakaś butelka ze spryskiwaczem, słoik z nakrętką czy lejek.

Jeżeli zaś chodzi o same składniki, które okażą się niezbędne do wyprodukowania domowych środków czystości, to będzie to przede wszystkim ocet spirytusowy, soda oczyszczona, woda utleniona czy sok z cytryny. W zależności od ‘przepisu’ może przydać się także spirytus salicylowy.

Zalety domowych środków czystości

O zaletach ekologicznych środków czystości moglibyśmy mówić przez naprawdę długi czas. I z całą pewnością, wciąż nie zabrakłoby nam argumentów! W pierwszej kolejności należy podkreślić, że są to preparaty o naturalnych składzie. Substancje żrące w domu są bardzo często niebezpieczne nie tylko dla samych powierzchni, ale i nawet dla zwierząt. Z tego też względu, alternatywa w postaci naturalnej chemii, wydaje się bardzo korzystna.

Czy naturalny skład idzie w parze z niską skutecznością? Zdecydowanie nie! I to właśnie kolejna zaleta — własnoręcznie wykonane domowe środki czystości, są równie skuteczne, a czasami nawet bardziej, od tych, które kupujemy w popularnych sklepach. Pamiętasz te wszystkie sytuacje, gdy klasyczne środki zawiodły, a rozwiązaniem okazał się jakiś domowy patent? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po takie domowe patenty, nie można było sięgać codziennie!

Naturalna chemia w domu jest łagodna dla naszej skóry i przyjemnie pachnie. Bardzo rzadko wywołuje jakiekolwiek podrażnienia, a ten aspekt, z całą pewnością docenią osoby, które borykają się z bardzo wrażliwą skórą.

Domowy środek do czyszczenia łazienki

Skoro wiesz już, jakie są najważniejsze zalety domowych środków czystości, możesz zabrać się za ich przygotowanie! Zacznijmy od czegoś bardzo podstawowego, czyli od preparatu, który pozwoli Ci skutecznie wyszorować całą łazienkę i znajdującą się w niej armaturę.

Połącz ze sobą w słoiku lub w wygodnej butelce z atomizerem wodę, ocet i kilka kropel płynu do mycia naczyń. Jeżeli chcesz nadać swojej mieszance zapachu, to możesz dodatkowo wykorzystać olejek herbaciany lub kilka kropel soku z cytryny.

Zachowaj proporcję octu do wody 1:3 i dokładnie wszystko ze sobą wymieszaj. Przygotowanie takiego preparatu zajmie Ci maksymalnie kilka minut, a po nałożeniu go na brudną powierzchnię, wystarczy, że chwilę odczekasz, spłukasz go i wytrzesz czyszczoną przestrzeń do sucha.

Do najważniejszych zalet octu spirytusowego można zaliczyć to, że fantastycznie radzi sobie z usuwaniem osadów z kamienia, a przy tym skutecznie usuwa bakterie i zarazki. Dodatkowo ocet radzi sobie z usuwaniem nieprzyjemnych zapachów, dlatego będzie idealnym wyborem właśnie do łazienki.

Jak zrobić uniwersalny płyn do czyszczenia z sody?

Soda oczyszczona jest niezwykle popularnym środkiem, który sprawdza się tak naprawdę do czyszczenia praktycznie każdej przestrzeni w domu. To składnik, który wykazuje fantastyczne właściwości spulchniające i dezynfekujące.

‘Przepis’ na przygotowanie ekologicznego środku czyszczącego z jej udziałem, jest równie prosty! Zmieszaj w butelce z atomizerem 1 łyżkę sody oczyszczonej z dolaną do pełna wodą. I tutaj znowu — tak przygotowaną kompozycję, możesz wzbogacić o zapach cytryny lub wybranego olejku.

Taką mieszankę możesz wykorzystać zarówno do czyszczenia kuchni, jak i łazienki. Pasta z sody oczyszczonej rewelacyjnie sprawdza się również w przypadku bardzo trudnych zabrudzeń. Z jej pomocą usuniesz tłuszcz, zmiękczysz tkaniny, a nawet… posprzątasz lodówkę. Wystarczy, że zwiększysz ilość sody, a zmniejszysz ilość wody — w ten sposób ‘wyprodukujesz’ gęstszy środek do czyszczenia.

Ekologiczne środki czystości sprawdzają się fantastycznie zarówno do odświeżania, jak i gruntownego czyszczenia powierzchni. Z ich pomocą możesz zadbać o każdą przestrzeń w swoim domu. Bez obaw o to, że nie będzie ona dobrze wysprzątana.

Przepisy z wykorzystaniem octu, soku z cytryny, czy sody to jedne z najpopularniejszych, wykorzystywane w naszych domach od lat. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie można było ich używać regularnie.

Zobacz także:

Udostępnij: